Secondary Antibodies
Secondary antibodies bind to a primary antibody to assist in detection, amplification, sorting, and purification of target antigens, and are used in various biochemical techniques/assays (e.g., ELISA, western blot (WB), immunohistochemistry).
Goat Secondary Antibodies
(25,178)
Mouse Secondary Antibodies
(11,606)
Rabbit Secondary Antibodies
(7,449)
Donkey Secondary Antibodies
(3,806)
Rat Secondary Antibodies
(1,407)
Sheep Secondary Antibodies
(710)
Chicken Secondary Antibodies
(412)
Bovine Secondary Antibodies
(177)
Hamster Secondary Antibodies
(100)
Horse Secondary Antibodies
(82)
Pig Secondary Antibodies
(72)
Alpaca Secondary Antibodies
(62)
Biosimilar Secondary Antibodies
(12)
Human Secondary Antibodies
(4)
Duck Secondary Antibodies
(3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1,546
–
1,560
of
50,892
results
Goat anti-Mouse IgG2c Heavy Chain Secondary Antibody [Janelia Fluor 525], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Goat Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Janelia Fluor 525 |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Immunocytochemistry/Immunofluorescence,Immunohistochemistry (Paraffin) |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | IgG2c Heavy Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Immunogen affinity purified |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Mouse IgG2c |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunoprecipitation,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgE |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Highly purified Rat IgE hybridoma protein in CFA. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Mouse anti-Canine IgA/IgG/IgM (H+L) Secondary Antibody (K99 2E3), Allophycocyanin, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse Monoclonal Antibody
Sheep anti-Bovine IgG2 Heavy Chain Secondary Antibody, DyLight 405, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sheep Polyclonal Antibody
Goat anti-Porcine IgA Heavy Chain Secondary Antibody, DyLight 680, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Goat Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Chicken |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgY |
| Concentration | 2.2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.01% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Rat IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Goat anti-Porcine IgA Heavy Chain Secondary Antibody [Janelia Fluor 525], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Goat Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Pig |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Janelia Fluor 525 |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Immunocytochemistry/Immunofluorescence,Immunohistochemistry (Paraffin) |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | IgA Heavy Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Immunogen affinity purified |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Pig IgA |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Guinea Pig IgG (H+L) Secondary Antibody, AP
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Guinea Pig |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | Dot Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Guinea Pig IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | TBS with 0.001M MgCl2, 0.0001M ZnCl2, 50% glycerol, 1% BSA and 0.1% sodium azide; pH 8 |
| Immunogen | Guinea Pig IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. Store in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Donkey |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | TRITC |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2 mg/mL |
| Antigen | Donkey IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.01% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Donkey IgG whole molecule |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Goat anti-Mouse IgG (H+L) ReadyProbes™ Secondary Antibody, Biotin
Goat Polyclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,In Situ Hybridization (ISH),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 10 μg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with carrier protein and 0.08% sodium azide |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Donkey anti-Mouse IgG (H+L) Secondary Antibody, TRITC
Donkey Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. Store in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Donkey |
| Conjugate | TRITC |
| Applications | Dot Blot,ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.01% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Mouse IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Chicken |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | Dot Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Chicken IgY (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | TBS with 1% BSA, 0.001M MgCl2, 0.0001M ZnCl2, 50% glycerol and 0.1% sodium azide; pH 8.0 |
| Immunogen | Chicken IgY whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Mouse IgG2B Antibody, R&D Systems™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rat Monoclonal Antibody